Turkolodzy w Warszawie

Raisa Kobecka


(Polska)

Anna Sulimowicz

ana.sulimowicz@gmail.com
(Polska)


Abstrakt

o raz czwarty Uniwersytet Warszawski gościł turkologów z Azerbejdżanu, Gruzji, Japonii, Kazachstanu, Kirgistanu, Litwy, Polski, Federacji Rosyjskiej,  Tur-cji, Ukrainy, Uzbekistanu i Węgier. Okazją do spotkania był Międzynarodowy Kongres Turkologiczny zorganizowany przez Zakład Turkologii i Ludów Azji Środkowej Wydziału Orientalistycznego UW. W gronie sponsorów imprezy po raz pierwszy znalazła się Fundacja Karaimskie Dziedzictwo. 
Temat tegorocznego kongresu, który obradował w dniach 21–23 września, brzmiał: „Ludy tureckie przez wieki i krainy”. Prezentowana tematyka była bardzo szeroka: od językoznawstwa przez zagadnienia literatur narodów tureckich po historię, sztukę, wierzenia.

Z satysfakcją możemy odnotować, że zagadnienia karaimoznawcze nie tylko były obecne, ale nawet poświęcono im osobną sesję. Złożyły się na nią cztery wystąpienia: Galiny Miškinienė (Uniwersytet Wileński) o wkładzie Seraji Szap-szała w rozwój litewskiej turkologii, Murata Koçaka (Uni-wersytet Gazi w Ankarze) o pewnych zjawiskach w fonetyce dialektu łucku-halickiego, Anny Sulimowicz (UW) o zapisach folkloru karaimskiego z Krymu z lat 60. XX w. oraz Marioli Abkowicz (UAM) o nowych ustaleniach dotyczących biografii poety Szymona Kobeckiego. Wystąpienia zgromadziły całkiem spore grono słuchaczy. Miejmy nadzieję, że na następnym kongresie za dwa lata karaimistyka jeszcze mocniej zaznaczy swą obecność.


Słowa kluczowe:

kongresy, konfetencje, turkologia, karaimoznawstwo

Pobierz


Opublikowane
2016-09-30

Cited By / Share

Kobecka, R., & Sulimowicz, A. (2016). Turkolodzy w Warszawie. Awazymyz. Pismo Historyczno-społeczno-Kulturalne Karaimów, 27(3 (52), 27. Pobrano z https://czasopisma.karaimi.org/index.php/awazymyz/article/view/92

Autorzy

Raisa Kobecka 

Polska

Autorzy

Anna Sulimowicz 
ana.sulimowicz@gmail.com
Polska

Statystyki

Abstract views: 64
PDF downloads: 14