Wirus, pandemia, dystans społeczny
Mariola Abkowicz
(Polska)
Anna Sulimowicz-Keruth
(Polska)
Abstrakt
Wirus, pandemia, dystans społeczny to pojęcia, które towarzyszyły nam przez cały rok 2020. Wszyscy odczuwaliśmy brak kontaktów międzyludzkich, które dotąd wydawały czymś zwyczajnym i oczywistym. Zamiast się spotykać z innymi ludźmi, przyszło nam integrować się z komputerami i poznawać nowe techniki komunikacji. To nie był i nie jest łatwy czas, ale szczęśliwie udało się go jak dotąd przetrwać bez strat wśród naszych bliskich. Epidemia jest zresztą wpisana w naszą pamięć zbiorową. Każdego lata wspominamy przecież ofiary dżumy z 1710 roku, która w tak straszliwy sposób dotknęła naszą społeczność.
Ale głowy do góry! Koniec roku to czas podsumowań. Niech sprawozdania Związku Karaimów Polskich i Fundacji Karaimskie Dziedzictwo przypomną nam pozytywne emocje, które towarzyszyły wcale nie nielicznym, mimo skomplikowanej sytuacji, wydarzeniom z naszego życia kulturalnego i społecznego w tym roku.
W tym numerze „Awazymyz” mamy też dla Was nowość. Wiele uwagi poświęcaliśmy dotąd przeszłości, postaciom z karaimskiej historii. A co z tymi, którzy tworzą dzień dzisiejszy, z powodzeniem funkcjonują w otaczającym nas świecie, nie tracąc karaimskiej cząstki swej duszy? Nowy cykl wywiadów pt. „Portret współczesny” rozpoczyna rozmowa Hanny Pileckiej z Agnieszką Gordon, naukowcem, działaczką edukacyjną i mamą trzech córek, której życie związane jest z Wrocławiem, Trokami i Canterbury.
Nie zarzucamy jednak naszej pasji poznawania przeszłości. Czasy innej epidemii ożywają przed nami w jakże aktualnych dziś wspomnieniach z Chin początku wieku XX, spisanych przez lekarza wojskowego, Jakowa Kefelego. O charakternym, ale niepozbawionym społecznej wrażliwości Karaimie-warszawiaku, kupcu tytoniowym Szymonie Chorczence opowiada Anna Sulimowicz-Keruth, przybliżając także projekt Crispa, dzięki któremu poszukiwanie karaimskich śladów w zbiorach Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego stało się możliwe z każdego miejsca i o każdej porze.
Lekkie pióro i poczucie humoru Hanny Pileckiej odgoni, mamy nadzieję, ponure myśli i sprowokuje Was do uśmiechu. Seria złośliwych i czasem nieco frywolnych limeryków, w kórych pojawiają się też trockie motywy, pozwoli przywołać w pamięci beztroske chwile, za którymi tak tęsknimy.
Pisaliśmy już w poprzednim numerze o karaimskiej mapie muzycznej. Kolejnymi szczegółami dotyczącymi jej powstania dzieli się z Wami Ewelina Krawczyk, odpowiedzialna za promocję tego projektu.
Konkurs dla dzieci i młodzieży, którego idea zrodziła się podczas zjazdu członków ZKP, spotkał się z niezwykle ciepłym przyjęciem. Wewnątrz numeru i na tylnej okładce prezentujemy nadesłane prace. Gratulujemy laureatom i za- pewniamy, że to nie ostatnia taka inicjatywa. Do zobaczenia w nowym, miejmy nadzieję bezpieczniejszym, roku!
Autorzy
Mariola AbkowiczPolska
Autorzy
Anna Sulimowicz-KeruthPolska
Statystyki
Abstract views: 357PDF downloads: 75
Inne teksty tego samego autora
- Mariola Abkowicz, Dziwny jest ten świat… , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Nr 1 (15) (2007)
- Mariola Abkowicz, Jesień zbliża się szybkim krokiem , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Nr 3 (32) (2011)
- Mariola Abkowicz, Na ścieżkach przeszłości , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Nr 2 (9) (2004)
- Mariola Abkowicz, Minęło lato... , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Nr 2 (16) (2007)
- Mariola Abkowicz, Irena Jaroszyńska, Karaj Kiuńlari , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Nr 1 (7) (2003)
- Mariola Abkowicz, Oddajemy Wam do rąk , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Tom 33 Nr 3-4 (76-7) (2022)
- Mariola Abkowicz, Co słychać? , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Nr 1 (38) (2013)
- Mariola Abkowicz, Co słychać? , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Nr 3 (36) (2012)
- Mariola Abkowicz, Bolek, Lolek i... kybyny , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Tom 29 Nr 3 (60) (2018)
- Mariola Abkowicz, Letnia Szkoła już po raz jedenasty , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Nr 3 (40) (2013)