Lubimy dzielić się
Mariola Abkowicz
(Polska)
Hanna Pilecka
(Polska)
Abstrakt
Lubimy dzielić się barwnymi opowieściami z życia członków naszej społeczności. Tym razem główną bohaterką numeru stała się Halina
Mickiewiczówna, o której dokonaniach, osobowości i ogromnym wpływie na środowisko artystyczne opowiadają wykładowcy Akademii Muzycznej w Gdańsku, dr hab. Aleksandra Kucharska-Szefler oraz dr hab. Piotr Pożakowski. Wtóruje im Hanna Pilecka.
Z fascynujących opowieści gdańskich muzyków o maestrze Halinie Mickiewiczównie nie dowiemy się, że była córką Kamili Porszukow z Mickiewiczów, siostrzenicą Anny z Mickiewiczów Firkowiczowej i kuzynką Lidy z Firkowiczów Maszkiewiczowej, ale ci, którzy je pamiętają, muszą przyznać, że choć ich losy potoczyły się całkowicie inaczej, to panie były niezwykle podobne w swoim zamiłowaniu do robótek ręcznych. Wszystkie też umiały stworzyć ciepły, otwarty dom. Talent muzyczny, który u Maestry osiągnął niespotykane wyżyny, możemy w tej rodzinie zauważyć w każdym pokoleniu, choć zazwyczaj nie on decyduje o wyborze drogi życiowej.
Wspominamy także innych zasłużonych członków naszej społeczności. Dwadzieścia lat temu odszedł Bogusław Abkowicz, syn Rafała i Natalii. Osobistymi opowieściami o nim i o życiu rodzinnym w peerelowskiej rzeczywistości dzieli się Mariola Abkowicz. Sto lat temu urodził się natomiast Aleksander Dubiński. O poświęconym mu wieczorze wspomnieniowym, podczas którego usłyszeliśmy wiele osobistych historii, pisze Adam J. Dubiński. Każda taka opowieść poszerza naszą wiedzę o członkach karaimskiej społeczności.
Podczas letnich wykładów w Trokach, od lat organizowanych przez FKD, Anna Sulimowicz-Keruth mówiła o tym, co możemy wyczytać z archiwalnych dokumentów i nagrobków na starym trockim cmentarzu. Teraz opowieść tę poszerzyła i dzieli się nią z czytelnikami. Warto zgłębiać wiedzę o przeszłości, bo dzięki niej możemy lepiej zrozumieć teraźniejszość.
Jak zawsze latem gościliśmy w Trokach. W tym roku byliśmy tam podczas obchodów Kurban i rozpoczęcia młodzieżowego obozu „Bir-Bav” – o idei tego wydarzenia opowiada nam jeden z jego organizatorów, Garri Babadżan z Trok.
Czy myślicie, że po wypełnionym rozrywkami lecie nastąpiła spokojna jesień? Nic z tych rzeczy, bowiem dzięki dodatkowej dotacji przyznanej przez MSWiA mogliśmy zaprezentować „Karahex” – nową grę planszową przygotowaną przez braci Babadżan. Pierwsze pokazy odbyły się w Trokach, ale szerokiej publiczności gra została przedstawiona dopiero podczas rozgrywek testowych w trakcie Dni Czarnomorskich we Wrocławiu. Garri Babadżan, jeden z autorów gry, opowiada nam o pracy nad nią i o samym wydarzeniu.
W listopadzie tego roku rozpoczęliśmy współpracę z warszawskim Muzeum Azji i Pacyfiku. O dwóch imprezach zorganizowanych wspólnie w ramach cyklu wydarzeń poświęconych profesorowi Ananiaszowi Zajączkowskiemu i kulturze Karaimów w Polsce oraz o tym, co jeszcze razem planujemy, opowiada kuratorka Muzeum Karolina Krzywicka.
We Wrocławiu natomiast w Sali Wielkiej Starego Ratusza hucznie obchodzono 10. Urodziny Fundacji Kalejdoskop Kultur, której fundatorami są Mariola Abkowicz i Igor Salamon. O tym, jak świętowaliśmy, opowiada Dorota Kozak-Rybska.
Koniec roku to też czas refleksji nad tym, co udało się zrealizować, dlatego też tradycyjnie dzielimy się z naszymi czytelnikami podsumowaniami i sprawozdaniami z działalności Związku Karaimów Polskich i Fundacji Karaimskie Dziedzictwo.
Autorzy
Mariola AbkowiczPolska
Autorzy
Hanna PileckaPolska
Statystyki
Abstract views: 67PDF downloads: 28
Licencja
Prawa autorskie (c) 2024 Bitik. Karaimska Oficyna Wydawnicza
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Inne teksty tego samego autora
- Mariola Abkowicz, Anna Sulimowicz-Keruth, Wirus, pandemia, dystans społeczny , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Tom 31 Nr 3-4 (68-9) (2020)
- Mariola Abkowicz, Ilu jest Karaimów? , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Nr 2 (39) (2013)
- Mariola Abkowicz, Minęło lato... , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Nr 2 (16) (2007)
- Mariola Abkowicz, Na ścieżkach przeszłości , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Nr 2 (9) (2004)
- Mariola Abkowicz, Kalendarium , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Tom 33 Nr 1-2 (74-5) (2022)
- Anna Dubińska, Mariola Abkowicz, Pora podsumować rok 2016 , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Tom 27 Nr 4 (53) (2016)
- Mariola Abkowicz, Wydawałoby się , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Tom 25 Nr 3 (44) (2014)
- Mariola Abkowicz, No i znowu byłam w Haliczu , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Nr 1 (7) (2003)
- Mariola Abkowicz, Folklor karaimski , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Tom 29 Nr 2 (59) (2018)
- Mariola Abkowicz, Grudzień nas zmroził , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Nr 4 (37) (2012)