Co dla mnie znaczą Troki?
Dwa listy z Trok i o Trokach
Mariola Abkowicz
Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Neofilologii Zakład Hebraistyki, Arameistyki i Karaimoznawstwa (Polska)
Romek Dubiński
rd@karaimi.org(Kanada)
Abstrakt
roki to dla mnie „Ziemia Święta”, prawdziwy „kraj lat dziecinnych”. Nie ma dnia w moim ży-ciu, abym nie myślał o tym miejscu. Najpierw Tata opowiadał mi o nich, potem mnie tu przywozili na wakacje, w końcu zacząłem przyjeżdżać sam, wreszcie przywiozłem tu żonę i dzieci. Następny etap to przyjechać z wnukami.
Tu pierwszy raz się zakochałem, tu po raz pierwszy spożyłem alkohol. Tu była pierwsza majówka i pierwsze wiosłowanie na łódce, pierwsze oglądanie gwiazd.
Nie jestem człowiekiem religijnym ani wierzącym. Nie chodzę do żadnych kościołów, świątyń, bożnic. Ale wejście do trockiego kiensa to zawsze nieprawdopodobne, trudne do opisania przeżycie. Tu, jak nigdzie indziej, wiem, że jestem wśród swoich.
Moim marzeniem było przywieźć do Trok żonę i dzieci. Jestem bardzo szczęśliwy, że mi się to udało. Kiedyś mojego syna ktoś zapytał o narodowość i religię, a on odpowiedział: „Ja jestem to, co tata” i zwracając się do mnie, zapytał: „Tata, a kto ty jesteś?” To było jednak dawno temu. Teraz on wie. Teraz już i on planuje przyjechać do Trok ze swoją przyszłą żoną. Moja córka przyjechała tu ze swoim mężem. Bardzo im się podobało i też planują wspólną rodzinną wyprawę w przyszłości.
Troki to dla mnie najwspanialsze miejsce na kuli ziemskiej. To miejsce, do którego zawsze mogę przyjechać i wiem, że będę przyjęty z otwartymi ramionami i otwartym sercem. Mam wrażenie, że tu na mnie zawsze czekają…
Troki, 9 lipca 2016 r.
Słowa kluczowe:
Letnia szkoła języka karaimskiego, TrokiAutorzy
Mariola AbkowiczUniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, Wydział Neofilologii Zakład Hebraistyki, Arameistyki i Karaimoznawstwa Polska
Bibliotekarz, karaimoznawca, pracownik dydaktyczny w Zakładzie Hebraistyki, Arameistyki i Karaimoznawstwa Katedry Studiów Azjatyckich Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Wydawca i redaktor naczelny historyczno-społeczno-kulturalnego kwartalnika karaimskiego „Awazymyz”. Redaktorka książek i autorka artykułów poświęconych tematyce karaimskiej. Swe zainteresowania badawcze skupia przede wszystkim na antroponimii karaimskiej, karaimskim życiu społecznym, a także na historii społeczności karaimskich w Trokach i Wilnie w XIX i XX w. oraz w powojennej Polsce. Jako przedstawiciel społeczności karaimskiej bierze udział w pracach Komisji Wspólnej Mniejszości Narodowych i Rządu. Przewodnicząca Zarządu Związku Karaimów Polskich i członek Zarządu Fundacji Karaimskie Dziedzictwo. Adres do korespondencji: mariola.abkowicz@amu.edu.pl.
Statystyki
Abstract views: 365PDF downloads: 22
Inne teksty tego samego autora
- Mariola Abkowicz, Hanna Pilecka, Lubimy dzielić się , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Tom 35 Nr 3-4 (84-85) (2024)
- Mariola Abkowicz, Związek Karaimów Polskich – realizacja projektów w 2024 r. , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Tom 35 Nr 3-4 (84-85) (2024)
- Mariola Abkowicz, Adam J. Dubiński, Od lata do zimy. Narodziny i jubileusze , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Tom 35 Nr 3-4 (84-85) (2024)
- Mariola Abkowicz, Bogusław Abkowicz (1921-2004), syn Rafała i Natalii , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Tom 35 Nr 3-4 (84-85) (2024)