„Karaimskie drogi” zawitały do Środy Śląskiej
Anna Sulimowicz
(Polska)
Zarach Zarachowicz
(Polska)
Mariola Abkowicz
info@karaimi.orghttp://orcid.org/0000-0001-6188-5955 (Polska)
Abstrakt
Wystawa „Karaj Jołłary – Karaimskie drogi. Karaimi w dawnej fotografii” 25 listopada 2016 r. zawitała do Mu-zeum Regionalnego w Środzie Śląskiej, gdzie będzie gościć przez następne dwa miesiące. Wernisażowi towarzyszył występ Michała Kuliczenki, który zaprezentował wybór piosenek karaimskich. Występ ten odbył się w ramach projektu „Życie w pieśni karaimskiej”, realizowanego przy wsparciu finansowym Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Wystawa i występ spotkały się z bardzo ciepłym przyjęciem zgromadzonych widzów i stały się okazją do snucia opowieści nie tylko o języku, historii i kulturze, lecz również o tradycjach karaimskich i towarzyszących im przez wieki pieśniach i piosenkach. Zachowane w pamięci najstarszego pokolenia melodie i zapisane w rękopisach słowa otrzymały szansę na nowe życie w nowych wykonaniach.
Słowa kluczowe:
Karaj jołłary - karaimskie drogi, wystawa, życie społeczneAutorzy
Anna SulimowiczPolska
Autorzy
Zarach ZarachowiczPolska
Statystyki
Abstract views: 1403PDF downloads: 44
Inne teksty tego samego autora
- Mariola Abkowicz, Podsumujmy rok 2022 w Związku Karaimów Polskich , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Tom 33 Nr 3-4 (76-7) (2022)
- Mariola Abkowicz, Lena Szpakowska, Uzupełnienie , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Nr 1 (10) (2005)
- Anna Sulimowicz, Mniejszości w Unii Europejskiej , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Nr 3 (32) (2011)
- Mariola Abkowicz, Od redakcji , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Nr 1 (15) (2007)
- Anna Sulimowicz, Nazwiska karaimskie z Łucka , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Nr 2 (3) (1999)
- Anna Sulimowicz, Karaimskie czasopisma , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Nr 2 (3) (1999)
- Anna Sulimowicz, Kilka słów o autorze , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Nr 2 (16) (2007)
- Mariola Abkowicz, Od redakcji , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Nr 2 (3) (1999)
- Anna Sulimowicz, Uczeni orientaliści bliscy i dalecy , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Tom 29 Nr 3 (60) (2018)
- Mariola Abkowicz, Karaimi w samorządzie trockim w XIX w. , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Tom 33 Nr 3-4 (76-7) (2022)


