Obóz karaimski w Trokach

05 – 08.08.1999Abstrakt

W dniach 05 – 08.08.99 w Kudronach koło Trok odbył się pierwszy w historii obóz dla młodzieży karaimskiej. Uczestniczyło w nim 14 dzieci – zarówno miejscowych, jak i z Warszawy, Gdańska czy Poniewieża. Generalnie zajmowali się nimi niewiele starsi opiekunowie, dyżury w kuchni i w nocy sprawowali rodzice.

Uczestnicy brali udział w zaplanowanych zajęciach. Każdy miał pole do popisu w różnych konkursach, w których mógł siebie zaprezentować np. podczas pokazu mody czy piosenki. Jednocześnie były zajęcia w grupach – szukanie skarbu czy zawody sportowe. Kilka razy kąpano się w pobliskim jeziorze, a codziennie rano witano nowy dzień modlitwą i gimnastyką. Natomiast pierwszego dnia i ostatniego dnia przyjechały całe rodziny i znajomi obozowiczów aby na początku uczestniczyć w biesiadzie przy ognisku podczas której wysłuchali starych opowieści karaimskich, a na koniec obejrzeli występy młodzieży.

Niestety, obóz trwał tylko 4 dni – zanim jego uczestnicy się na dobrze „zadomowili” trzeba było już wyjeżdżać. Wszyscy jednak wyrażali chęć ponownego zorganizowania wyjazdu w przyszłym roku, dłuższego i z większą liczbą uczestników. Miejmy nadzieję, że te życzenia się spełnią.


Słowa kluczowe

Letnia szkoła; język karaimski; Troki

Pobierz

Opublikowane : 1999-11-30


Jaroszyński, M. (1999). Obóz karaimski w Trokach. Awazymyz. Pismo Historyczno-społeczno-Kulturalne Karaimów, 10(2 (3), 18. Pobrano z http://czasopisma.karaimi.org/index.php/awazymyz/article/view/62

Michał Jaroszyński  mj@karaimi.org##plugins.generic.usageStats.downloads##

##plugins.generic.usageStats.noStats##