Słońce przygrzewa
Mariola Abkowicz
(Польша)
Anna Sulimowicz-Keruth
(Польша)
Аннотация
Słońce przygrzewa coraz mocniej i coraz bardziej chciałoby się wyrwać z czterech ścian do zieleni łąk i lasów. Równie mocno pragniemy swobodnych spotkań towarzyskich, bo po dłużących się pandemicznych zimie i wiośnie brakuje nam bezpośrednich kontaktów międzyludzkich. Ale zanim ruszymy na letnie peregrynacje, by spędzać czas wśród innych ludzi, zróbmy dwie rzeczy: zaszczepmy się i zajrzyjmy na łamy nowego numeru „Awazymyza”.
Kontynuujemy pewne wątki, które pojawiły się w poprzednim numerze. Jeśli zaciekawiła Was opowieść Jakowa Kefelego, wojskowego lekarza walczącego w Chinach z epidemią cholery w 1902 roku, znajdziecie teraz więcej informacji o nim i jego bliskich oraz o niełatwych emigracyjnych losach. Opowie Wam o tym bratanek Jakowa, Michel Kefeli z Paryża, dla którego odkrywanie losów własnej rodziny, tej najbliższej i tej dalszej, stało się prawdziwą pasją. W rozmowie z Hanną Pilecką wraca do początków swoich zainteresowań, które zawiodły go znad Sekwany do Warszawy, Trok, Petersburga i pozwoliły złożyć na nowo odłamki rodzinnej mozaiki.
A co, jeśli nie wszystkie kamyki z przeszłości lśnią chwalebnym blaskiem? Z postacią Izydora – Józefa Pileckiego mierzy się jego syn, Konstanty Pilecki, rysując przed nami jego niezwykle barwny, ale też niewolny od cieni, a przez to wzruszająco prawdziwy portret.
Limeryki opublikowane w poprzednim numerze zainspirowały Mariusza Pawelca do sięgnięcia po te perełki absurdalnego humoru pióra polskich autorów i sprawdzenia, czy nie pojawiają się w nich karaimskie wątki. Zdziwicie się, co znalazł. Zaś Aleksander Babadżan dociekliwie bada karaimskie archiwalia w Bibliotece Wróblewskich w Wilnie i co rusz odkrywa coś nowego. Tym razem przedstawia dość zaskakującą zawartość teczek z wycinkami prasowymi zgroma- dzonymi przez Hadży Seraję Szapszała.
Agnieszka Gordon opowiada o cennej inicjatywie zorganizowanej z okazji obchodów Międzynarodowego Dnia Języka Ojczystego, która połączyła dzieci mieszkające w różnych krajach przy wspólnej nauce języka karaimskiego.
Z zadowoleniem informujemy, że Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji wsparł cztery projekty realizowane przez Związek Karaimów Polskich: Działalność podstawową, Karaimskie serwisy internetowe i archiwa cyfrowe, Publikację czasopism karaimskich: Awazymyz oraz Almanach Karaimski oraz Popularyzację kultury Karaimów – najmniejszej mniejszości etnicznej w Polsce. Ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego Projekty dofinansowano: Wydanie karaimskiego rocznika naukowego pt. „Almanach Karaimski”, Publikację karaimskiego czasopisma „Awazymyz” oraz Karaimską Mapę Muzyczną – działania na żywo.
Fundacja Karaimskie Dziedzictwo uzyskała wsparcie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji na trzy zadania: Działalność podstawową, Warsztaty edukacyjno-integracyjne na Litwie 2021 oraz Rozwój wirtualnej mapy obecności Karaimów w Warszawie www.mapy.karaimi.eu o Cmentarz Karaimski w Warszawie.
Authors
Mariola AbkowiczПольша
Authors
Anna Sulimowicz-KeruthПольша
Statistics
Abstract views: 255PDF downloads: 49
Наиболее читаемые статьи этого автора (авторов)
- Aleksandra Szpakowska, Mariola Abkowicz, Zachariasz Eszwowicz , Awazymyz. Историческо-общественно-культурный журнал: № 1 (15) (2007)
- Mariola Abkowicz, Informacje i sprawozdania , Awazymyz. Историческо-общественно-культурный журнал: № 3 (17) (2007)
- Mariola Abkowicz, Od redakcji , Awazymyz. Историческо-общественно-культурный журнал: № 3 (14) (2006)
- Mariola Abkowicz, Anna Sulimowicz-Keruth, Rok 2020 , Awazymyz. Историческо-общественно-культурный журнал: Том 31 № 1-2 (66-7) (2020)
- Mariola Abkowicz, Co słychać? , Awazymyz. Историческо-общественно-культурный журнал: Том 26 № 4 (49) (2015)
- Mariola Abkowicz, Kalendarium , Awazymyz. Историческо-общественно-культурный журнал: Том 32 № 1-2 (70-1) (2021)
- Mariola Abkowicz, Spoglądanie wstecz , Awazymyz. Историческо-общественно-культурный журнал: Том 26 № 1 (46) (2015)
- Mariola Abkowicz, Od redakcji , Awazymyz. Историческо-общественно-культурный журнал: № 2 (16) (2007)
- Mariola Abkowicz, Ten rok rozpoczął się niezwyczajnie , Awazymyz. Историческо-общественно-культурный журнал: № 1 (34) (2012)
- Mariola Abkowicz, Kalendarium , Awazymyz. Историческо-общественно-культурный журнал: № 1 (8) (2004)