Rok 2020
Mariola Abkowicz
(Polska)
Anna Sulimowicz-Keruth
Uniwersytet Warszawski, Wydział Orientalistyczny, Zakład Turkologii i Ludów Azji Środkowej (Polska)
Abstrakt
Rok 2020 zaczął się spokojnie – nic nie zapowiadało tego, co wkrótce miało dotknąć nas wszystkich. W dalekim Wuhanie ludzie zapadali na nieznaną chorobę, a my planowaliśmy konferencję poświęconą pamięci prof. Ananiasza Zajączkowskiego – w tym roku minęło 50 lat od jego ostatniej podróży do Rzymu. W kwietniu mieliśmy się spotkać z tej okazji w Toruniu. Kto mógł przypuszczać, że paskudny wirus już dotarł do Europy i za chwilę zmieni nasz świat, rujnując większość planów. Niewidzialny przybysz z Chin zamknął nas w domach. Trzeba było uczyć się życia w nowej rzeczywistości, przyzwyczajać do maseczek, dezynfekcji, dystansu. W tych okolicznościach zaczęliśmy dłużej przebywać w wirtualnej przestrzeni, poznawać nowe technologie komunikacyjne. Tęskniąc przy tym coraz mocniej za swobodą poruszania się i bezpośrednimi kontaktami.
Projekt Fundacji Karaimskie Dziedzictwo poświęcony warszawskim Karaimom musiał nieco zmienić formułę i zamiast spotkań na żywo odbywał się w trybie on-line. Za to elektroniczne kwerendy biblioteczne okazały się nie tylko dużo łatwiejsze, ale i nader owocne – udało się odkryć nieznane fakty z życia Karaimów nad Wisłą przed I wojną światową. Na ich kanwie powstały interesujące opowieści, takie jak ta o Józefie Kapłanowskim, warszawskim kupcu i fabrykancie, którą przedstawia Adam Dubiński. W ramach projektu „Karaimi na dawnej mapie Warszawy” możemy wędrować nie tyle palcem po mapie, co myszką po ekranie komputera i na mapy.karaimi.eu odwiedzić miejsca, gdzie w drugiej połowie XIX i w początkach XX w. działały karaimskie składy tabaczne, sklep z tureckimi łakociami czy gabinet akuszerki.
„W czasie deszczu dzieci się nudzą” – mówi piosenka Kabaretu Starszych Panów. Nudzą sie jeszcze bardziej, gdy za oknem słońce, a obostrzenia wskutek pandemii nie pozwalają wyjść nawet na podwórko. Dla naszych najmłodszych czytelników z okazji Dnia Dziecka mamy propozycję wybrania się do… zoo. Zabierze Was tam Hanna Pilecka i jej wierszyki, które napisała dla wnuczki, Marianny.
Wyprawy w przeszłość to nasza specjalność. W tym numerze przeczytacie legendę o karaimskich mędrcach z Birż w przekładzie Jerzego Tulisowa, a głosem z minionych czasów Zarach Firkowicz opowiada o tym, skąd wzięła się nazwa jeden z dzielnic Trok.
Odejście przedstawicieli starszego pokolenia to dla naszej społeczności niezmiennie ogromna strata – wraz z nimi tracimy część przeszłości. Rok temu w Wilnie pożegnaliśmy Elżbietę z Robaczewskich Bezekowicz. Postać Cioci Eli, bo tak Ją nazywaliśmy, mamy i babci, wspomina Jej córka, Irena.
Wiele pytań pozostanie bez odpowiedzi. Jedyną szansą na odzyskanie wiedzy o tym, co było, są archiwa. O fotografiach upamietniających udział Karaimów w ważnej i wzruszajacej uroczystości opowiadają Mariola Abkowicz i Aleksander Babadżan. Zaś Wiaczesław Lebiediew w korespondencji z Eupatorii przybliża losy karaimskiej uczelni duchownej.
Przed nami lato i wakacje. Jak będą wyglądały, jak potoczą się losy świata, tego nikt nie wie. Zachowujmy więc na wszelki wypadek dystans społeczny, myjmy ręce i tochtahejbyz sawłar – pozostańmy zdrowi!
Autorzy
Mariola AbkowiczPolska
Autorzy
Anna Sulimowicz-KeruthUniwersytet Warszawski, Wydział Orientalistyczny, Zakład Turkologii i Ludów Azji Środkowej Polska
Statystyki
Abstract views: 266PDF downloads: 57
Inne teksty tego samego autora
- Mariola Abkowicz, Jabłko miłości – ku pamięci czyniących dobro , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Nr 2 (31) (2011)
- Mariola Abkowicz, Współczesnym okiem , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Tom 29 Nr 2 (59) (2018)
- Mariola Abkowicz, Jedną z cech , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Tom 28 Nr 2 (55) (2017)
- Mariola Abkowicz, Tamara z Tynfowiczów Firkowicz , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Tom 28 Nr 1 (54) (2017)
- Anna Sulimowicz, Mariola Abkowicz, Ojcom, dziadkom... , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Tom 28 Nr 4 (57) (2017)
- Mariola Abkowicz, Kalendarium , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Tom 32 Nr 1-2 (70-1) (2021)
- Mariola Abkowicz, Kalendarium , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Nr 2 (9) (2004)
- Mariola Abkowicz, Spis powszechny z 2021 r. a Karaimi , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Tom 35 Nr 1-2 (82-83) (2024)
- Mariola Abkowicz, Co słychać? , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Tom 26 Nr 4 (49) (2015)
- Сергей Шайтанов, Mariola Abkowicz, Genealogia rodziny Szapszałów , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Tom 29 Nr 4 (61) (2018)