Nowa perspektywa obecności mniejszości narodowych i etnicznych w Sejmie
Grzegorz Kuprianowicz
kuprian@interia.plWspółprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, reprezentujący mniejszości (Polska)
Abstrakt
Wynik wyborów 15 października 2023 r. miał daleko idące konsekwencje dla obecności mniejszości narodowych w życiu politycznym Rzeczypospolitej Polskiej. W nowo wybranym Sejmie po raz pierwszy od ponad trzydziestu lat nie zasiada żaden parlamentarzysta deklarujący swoją przynależność do mniejszości narodowych czy etnicznych, wskazanych w Ustawie o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym. Stąd szczególny wymiar ma powołanie w maju 2024 r. pierwszego w historii doradcy
Marszałka Sejmu ds. mniejszości narodowych i etnicznych. Jest to wydarzenie otwierające nową kartę w dziejach przedstawicielstwa politycznego mniejszości w organach państwa polskiego i dające nadzieję, że mimo wszystko głos mniejszości będzie wyraźnie słyszalny w polskim parlamencie podczas prac legislacyjnych.
Słowa kluczowe:
Ryszard Galla, Szymon Hołownia, Sejm, Marszałek Sejmu, Doradca Marszałka Sejmu ds. MniejszościAutorzy
Grzegorz Kuprianowiczkuprian@interia.pl
Współprzewodniczący Komisji Wspólnej Rządu i Mniejszości Narodowych i Etnicznych, reprezentujący mniejszości Polska
Statystyki
Abstract views: 17PDF downloads: 7
Licencja
Prawa autorskie (c) 2024 Bitik. Karaimska Oficyna Wydawnicza
Utwór dostępny jest na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Użycie niekomercyjne – Na tych samych warunkach 4.0 Międzynarodowe.
Inne teksty tego samego autora
- Grzegorz Kuprianowicz, „Karaimskie drogi” na Lubelskim Zamku , Awazymyz. Pismo historyczno-społeczno-kulturalne Karaimów: Tom 26 Nr 4 (49) (2015)