Po raz pierwszy kronika towarzyska odzwierciedlająca życie Karaimów w Polsce (narodziny, śluby, sukcesy zawodowe, zgony) została zamieszczona w redagowanym i wydawanym przez Marka Firkowicza pisemku "COŚ" (1979 r.), a następnie była odczytana na III Zjeździe Karaimów w Polsce w roku 1980. Kronikę kontynuowała Irena Jaroszyńska z domu Pilecka na IV Zjeździe w 1981 r., przedstawiając wydarzenia z życia Karaimów w Polsce i częściowo na Litwie w latach 1979 - 1981. Komitet organizacyjny VI Zjazdu uznał za celowe i pożyteczne dalsze prowadzenie kroniki życia społeczności karaimskiej w Polsce. Przedstawiamy, więc okres 1931 – 1983.
Ostatni zapis dotyczący ślubów karaimskich w poprzednim rejestrze brzmiał: 18 lipca 1981 r. Marek Firkowicz syn Szymona, zamieszkały w Warszawie, pojął za żonę Wioletę Juchniewicz córkę Szymona z Lentwarowa i sprowadził ją do Polski w roku 1982. Dziś może my już dodać, że 3 kwietnia 1988 r. rodzina Firkowiczów powiększyła się o córeczkę Emilię Zofię, najmłodszą obecnie Karaimkę w Polsce.
27 stycznia 1935 r. w Krakowie odbył się ślub Adama Pileckiego syna Eliasza z Gdańska i Hanny Abrahamowicz córki Zygmunta z Krakowa. Czy pamiętają Państwo, kiedy miał miejsce poprzedni ślub karaimski w Polsce? Tak, tak, Bogdan Nowicki i Stella Szpakowska pobrali się w 1975 r., więc aż dziesięć lat trzeba było czekać na następny! Dziś państwo Adam i Hanna Pileccy są szczęśliwymi rodzicami najmłodszego Karaima w Polsce - Jurka, urodzonego 15 października 1986 r.
20 września 1986 r. w Trokach Ewa Kobecka córka Ludwika z Pruszkowa poślubiła Romualda Robaczewskiego syna Aleksandra z Trok. Teraz Romek mieszka już na stałe w Polsce. Tak więc oprócz narodzin szeregi nasze skutecznie dopełnia import.
Odnotować też nałoży nasz eksport, albowiem w roku 1985 Polskę opuściły i osiadły na stałe w Kanadzie dwie rodziny: Romek i Małgosia Dubińscy z dziećmi oraz Michał i Basia Abrahamowicz z córkami.
W nieco innym układzie, ale również za granicą pozostają i tam pracują Bogdan i Stella Nowiccy z córką.
W 1983 r. Ania Firkowicz córka Szymona wyszła za mąż za Pawła Dąbkowskiego, a Adam Dubiński syn Aleksandra ożenił się z Anną Trudnos. Rok później Irena Pilecka córka Szymona poślubiła Jana Jaroszyńskiego. Nowych członków rodzin karaimskich serdecznie witamy w naszym gronie.
W omawianym okresie w małżeństwach mieszanych urodziło się sześcioro dzieci; Romkowi i Małgorzacie Dubińskim w kwietniu 1983 roku urodził się syn Kamil, jako drugie po Katarzynie dziecko. Ani i Markowi Posel również jako drugie dziecko, 4 lipca 1983 urodziła się córeczka Barbara Dorota, a Michałowi i Barbarze Abrahamowiczom w tymże 1983 r. córki-bliźniaczki. Irenę i Jana Jaroszyńskich uszczęśliwił swymi narodzinami 30 listopada 1984 r. syn Michał Aleksander, zaś Annę i Pawła Dąbkowskich 1 kwietnia 1936 Piotr Andrzej.
W tym czasie trochę starsze pokolenie dzieci pilnie się uczyło i zdobywało pozycje zawodowe. W 1983 r. magisterium w dziedzinie fizyki uzyskała Irena Jaroszyńska, która obecnie para się pracą naukową i przymierza do doktoratu. W 1985 r. Marek Firkowicz ukończył Politechnikę Warszawską, uzyskując tytuł magistra inżyniera informatyka i dziś obok pracy inżynierskiej prowadzi prywatną firmę kursów komputerowych. W tym samym roku jego siostra Anna Dąbkowska ukończyła Uniwersytet Warszawski z tytułem magistra lingwistyki stosowanej. Do grona orientalistów, tradycyjnej i chlubnej profesji karaimskiej dołączyli: w 1985 r. Adam Dubiński (absolwent arabistyki Uniwersytetu Warszawskiego, obecnie pracujący w Iraku) oraz Anna Sulimowicz, która w 1987 r. ukończyła turkologię na tymże uniwersytecie. Warto dodać, że Ania napisała pod kierunkiem dr Aleksandra Dubińskiego pracę dyplomową pt. „Aleksander Mardkowicz - karaimski pisarz i wydawca. Życie i twórczość”. W omawianym okresie studia wyższe ukończyli również Adam Pilecki (Politechnika Gdańska 1984), Hanna Pilecka (Uniwersytet Jagielloński, teatrologia 1988).
Na koniec smutna statystyka zgonów. W latach 1981 - 1988 grono nasze opuściło na zawsze siedemnaście osób:
1981
Edmund Sułtański
1982
prof. Włodzimierz Zajączkowski
Zofia Firkowicz
1983
Nadzieja Zajączkowska
Maria Kaliska z d. Eszwowicz
1984
Wiktor Szpakowski
Halina Andrzejewska z d. Łobanos
1985
Tamara Szulimowicz
Zofia Nowicka
Natalia Abkowicz
Józef Kaliski
Anna Michajłowicz
Zachariasz Szpakowski
1986
Mina Samuelowicz
1988
Aleksander Zajączkowski
Michał Kobecki
Lina Szulimowicz
W suchych liczbach statystyka wypada, więc następująco: w latach 1981 - 1968 zostały zawarte 3 małżeństwa karaimskie i 4 małżeństwa mieszane. Urodziło się 3 dzieci: 2 w rodzinach karaimskich i 6 w mieszanych. Zmarło 17 osób,
W minionym siedmioleciu miały miejsce trzy poważne imprezy, których byliśmy organizatorami, uczestnikami i bohaterami.
W 1985 r. został nakręcony przez telewizję wrocławską, przy współudziale wrocławskich i warszawskich Karaimów, film zatytułowany "Ostatni Hazzan", wyświetlony w programie ogólnopolskim na wiosnę 1980 r.
W listopadzie 1986 r. uczestniczyliśmy w V Zjeździe Karaimów w Polsce, w którego programie znalazły się zarówno odczyty jak i spotkania towarzyskie.
W kwietniu 1987 r. w Pieniężnie został zorganizowany przez Seminarium Duchowne Księży Werbistów, w ramach cyklu „Pieniężnieńskich Spotkań z Religiami”, Dzień Karaimski (inne spotkania z tego cyklu: Dzień Muzułmański - 1985, Dzień Judaistyczny - 1986, Dzień Hinduistyczny – 1988). W spotkaniu uczestniczyło blisko 30 przedstawicieli społeczności karaimskiej oraz ponad 150 innych gości seminarium i oczywiście wykładowcy i studenci seminarium. Z naszą religią, historią, obyczajami i językiem zapoznali uczestników spotkania karaimscy prelegenci: S. Pilecki, A. Dubiński, K. Traczyk, I. Jaroszyńska, M. Abkowicz i A. Sulimowicz.
Czwartym wartym odnotowania wydarzeniem jest VI Zjazd Karaimów w Polsce, który odbył się w Warszawie 5 i 6 listopada 1988 r. Zjazd ten można nazwać „międzypaństwowym”, gdyż udział w nim wzięła oficjalna delegacja Karaimów litewskich z Wilna, Trok i Poniewieża. Goście przedstawili entuzjastycznie przyjęty przez publiczność swój program artystyczny, na który złożyły się karaimskie pieśni i piosenki. Wśród zaproszonych gości była pani Kowalska-Lewicka, córka prof. Tadeusza Kowalskiego, wybitnego orientalisty, badacza Karaimów.